Netværksmøde d. 23. marts 2023 - Executive Management Forum
Dagens tema: Corporate Sustainability Due Diligence - hvorfor nyt EU-direktiv og hvad betyder det din SMV?
Tidspunkt
23.03.2023 - 24.03.2023
13:00-17:00 (efterfølgende let forplejning)
Pris
Gratis
Eksklusivt for medlemmer i Executive Management Forum


Er Executive Management Forum relevant for dig?
Executive Management Forum er et fortroligt netværk af topledere i danske B2B-eksportvirksomheder.
Du bidrager aktivt med viden og bringer dine erfaringer med salg, ledelse, strategi og eksport anno 2023 på bordet. På den måde skaber vi et fortroligt rum, hvor der er tillid til at dele forretningskritisk viden og udfordringer på tværs.
Det er dig og netværksgruppen, der definerer, hvilke aktuelle temaer og medlemscases, der skal sættes fokus på. Drivkraften på møderne er derfor dig og dine netværkskolleger.
Dagens program
-
13:00
Velkommen v/netværksleder Ulrich Ritsing
Netværksleder, Ulrich Ritsing -
13:15
Bordet rundt og velkommen til nye medlemmer
Netværksleder, Ulrich Ritsing -
13:45
Diskussion og beslutning af kommende temaer for efteråret 2023 og foråret 2024
Fælles diskussion i netværksgruppen -
15:00
Indlæg: Corporate Sustainability Due Diligence - hvorfor nyt EU-direktiv og hvad betyder det for SMV’er?
Marie Gad, Global Development & Sustainability Director, Dansk IndustriPå netværksmødet får du værdifuld indsigt i det nye EU-direktiv: Corporate Sustainability Due Diligence og hvordan det kan påvirke din forretning, som leverandør til de virksomheder, som fremover skal leve op til kravene i direktivet.
Der vil være mulighed for at diskutere i gruppen, hvordan I hver især dokumenterer og afrapporterer jeres værdikæde og bæredygtighedsinitiativer i virksomheden.
-
16:30
Opsamling på dagens indlæg
Netværksleder, Ulrich Ritsing -
16:50
Tak for i dag
Netværksleder, Ulrich Ritsing -
17:15
Let anretning og social dining
Vi byder på en let anretning og social dining efter dagens netværksmøde.
Det er frivilligt, om du ønsker at deltage.
![Marie Gad DI [Brug Ikke]](/media/f3eh0htz/marie-gad-di-brug-ikke.jpg?anchor=center&mode=crop&quality=80&width=800&height=550&rnd=133192037514000000)
Mød dagens indlægsholder: Marie Gad fra Dansk Industri
Marie Gad er chef for Global udvikling og bæredygtighed i Dansk Industri. Med en baggrund i danske eksportvirksomheder har Marie igennem sit arbejdsliv arbejdet i krydsfeltet mellem bæredygtighed, global udvikling og den private sektor og har derfor en stor viden om bæredygtig og ansvarlig virksomhedsadfærd, ESG, Due Diligence, CSR, Verdensmål, global udvikling, udviklingspolitik, samt virksomhedernes rolle i en global verden.
Marie Gad har en række tillidsposter, herunder Regeringens Råd for Samfundsansvar og Verdensmål, bestyrelsen for Global Compact Network Danmark samt Udviklingspolitisk råd.
Er Executive Management Forum noget for dig?
Så kontakt Ulrich eller Pernille eller giv os dine kontakt oplysninger via knappen nedenfor, så giver vi dig et kald.
Kontakt
-
Ulrich Ritsing
Head of Executive Management Forum +45 2222 2960 ulr@danishexport.dk -
Pernille Vildsted Nielsen
Member Relations Manager +45 6020 8579 pen@danishexport.dk

Pernille Vildsted Nielsen
Member Relations Manager
Pernille er cand.mag. i tysk og international virksomhedskommunikation og har erfaring fra både vind- og tøjbranchen, hvor hun med øje for forretningen har koordineret diverse salgsaktiviteter samt udarbejdet investor-/salgspræsentationer. Pernille er god til at skabe overskuelige og effektive interne salgsprocesser.
