Akvakultur - Netværksmøde i Danish Export - Fish Tech - 28. juni 2022
Kom med til netværksmøde og få spændende faglige indspark, networking og sparring med andre i akvakulturindustrien
Tidspunkt
28.06.2022
10.00-16.00
Sted
Gubsø Garage, Gubsøbakken 5 8600 Silkeborg
Pris
990 kr./person + moms for medlemmer af Danish Export - FISH TECH
1.980 kr./person + moms for ikke-medlemmer af Danish Export - FISH TECH
For afbudsregler se forretningsbetingelser via tilmeldingsformularen


Netværksmøde d. 28. juni
Program
09:30-10:00 Ankomst - få kaffe og rundstykker og en snak med øvrige fremmødte
10:00 Velkomst og dagens program
v/Martin Winkel Lilleøre, Head of Fish Tech, Danish Export Association
Bordet rundt: hvad rører sig i vores virksomhed lige nu?
Præsentation af deltagere samt mulighed for at præsentere aktuelle udfordringer og efterspørge særlig viden og input fra øvrige deltagere.
Oplæg TBC
Networking mellem deltagerne
Alumichem – nyere spiller inden for spildevandsbehandling i akvakulturindustrien med stærkt fokus på ”Solutions Selling” til markedet v/ Christian Bang-Møller, Director of Technology Sales and Business Development, Alumichem A/S
Alumichem A/S leverer løsninger til håndtering og behandling af spildevand og slam i forskellige industrier. Akvakulturindustrien er blevet et fokussegment for Alumichem, der er ved at finde fodfæste i akvakulturindustrien og behandling af spildevand samt fiskeslam fra særligt landbaserede fiskeopdrætsanlæg. Akvakulturindustrien er et segment, hvor Alumichem ser et stort potentiale, og virksomheden satser derfor også benhårdt på netop denne industri.
Christian vil fortælle om virksomhedens ”go-to-market” strategi, der har omdrejningspunkt i ”Solutions Selling”, herunder hvordan Alumichem søger mod samarbejde med andre spillere og leverandører i industrien. Christian vil desuden komme ind på hvordan han ser hele ”from waste-to-value” fokus og hvordan Alumichem og andre danske virksomheders løsninger kan tale ind i den trend i akvakulturindustrien og det potentiale det kan byde på.
12:15-13:00 - Frokost
BioMar – spot på markedstrends, -udvikling og muligheder indenfor akvakulturindustrien globalt fra en foderstofproducents synspunkt og et indblik i hvordan samarbejde på tværs af industrien og leverandører kan styrke løsninger til industrien v/ Michael Kanstrup Gammelgaard, Director, Global Business Development & Dennis Lucassen, Commecial Manager, BioMar A/S
BioMar er en ledende foderstofproducent i både Danmark og globalt. Virksomheden har fingeren på pulsen i forhold til markedstendenser og udvikling i industrien. Michael Gammelgaard vil give et overordnet indblik i hvad de ser, der rører sig i industrien både geografisk, indenfor fiskearter og markedstrends.
Dennis Lucassen vil give et mere kommercielt view på hvordan BioMar som foderproducent tilgår markedet, herunder hvordan BioMar samarbejder med løsning-/udstyrsleverandører til industrien. Endeligt vil Michael og Dennis komme omkring aspekter som bæredygtighed og digitalisering, som også er vigtige elementer, der har indvirkning på BioMar’s tilgang til markedet.
Gruppediskussion – Hvad sker der i vores virksomhed lige nu?
Diskussion i mindre grupper om udfordringer, markedsfokus eller andet, der rører sig ude i virksomhederne. Mulighed for sparring og erfaringsudveksling i grupperne.
Kaffepause
Oplæg TBC
Kort nyt fra Danish Export Association & Fish Tech-netværket
v/Martin Winkel Lilleøre, Head of Fish Tech, Danish Export Association
16:00 Afslutning og afrunding på netværksmødet