Agent & distributørdagen
Vil du optimere dit samarbejde med agenter og distributører? Og vil du have viden og input til værktøjer, du kan bruge i samarbejdet med dine forhandlere i en mere digital tid?
Tidspunkt
14.12.2022
08:30-16:30
Sted
Eksportens Hus, Silkeborg
Pris
2.175 kr. /person ekskl. moms for medlemmer af Danish Export Association og partnere med specialaftale.
4.350 kr./person ekskl. moms for andre


Ledige pladser:
2 / 20
Du får:
- Viden om, hvordan du motiverer og styrer dine agenter og distributører, så det kan mærkes på bundlinjen.
- Indblik i virksomhedens internationale distributionsaftaler og hvordan du kommer ud af en kontrakt med en forhandler, hvis samarbejde ikke fungerer.
- Erfaringer fra andre eksportvirksomheder, som har succes med deres forhandlersamarbejde - i en tid, hvor forhandlersamarbejdet foregår fysisk og digitalt.
- Sparring, netværk og videndeling med andre, der arbejder med forhandlere og agenter.
Hvorfor skal du med?
Kurset er relevant for alle i din virksomhed, som har daglig kontakt til agenter og distributører, både når det gælder salg, kontrakter og marketing. Kurset klæder hele din virksomhed bedst mulig på til at håndtere jeres agenter og distributører, så I optimerer samarbejdet og skaber gode resultater sammen med forhandlerne.
Kurset er for dig, der:
- Arbejder med B2B-eksport til dagligt og har kontakt til udenlandske agenter eller distributører.
- Skal udfærdige en kontrakt med en agent eller en distributør og gerne vil tage højde for potentielle fremtidige scenarier for at minimere risiko og tab.
- Ønsker netværk og sparring med andre B2B-eksportsælgere og marketingansvarlige.
Program
-
8:30
Velkomst og indflyvning til dagens tema
-
8:45
Motivation og styring af agenter og distributører – hvad handler det helt grundlæggende om?
Jens Lassen, Ekspansion- Hvordan sikres det at en udenlandsk agent eller distributør har mest muligt fokus på vores produkter og på den måde bidrager til maksimalt salg op optimal potentialeudnyttelse på eksportmarkedet?
- Hvordan hjælpes en agent eller distributør i gang på den bedst mulige måde?
- Hvordan motiveres og styres agenten eller distributøren i dagligdagen?
-
10:00
Kaffepause
-
10:15
Hands-on virksomhedsoplæg: Sådan samarbejder Hiflux Filtration med deres 18 partnere i Europa, hvor er partnerne mest parate til det digitale og hvilket set up kan du bruge?
Martin Højgaard, Marketing Manager, HiFlux Filtration A/S- Hvordan deles materialer med partnere via en SharePoint server?
- Hvad deles med partnere?
- PowerPoints, brochurer, LinkedIn opslag, marketingsmaterialer, standardtegninger, leads mv.
- Hvordan bruger Hiflux Filtration deres messe set up til online møder ude i produktionen med kunder og partnere?
- Hvordan afholder de i praksis online møder og hvilke fordele har disse digitale muligheder?
- Hvor i verden oplever Hiflux Filtration at samarbejdspartnere er mest digitalt parate?
-
11:15
Sparring rundt om bordene
-
12:00
Frokost
-
12:45
Motivation og styring i et hybridt perspektiv
Jens Lassen, Ekspansion- Corona tiden har vist både fordele og ulemper i et øget digitalt fokus, men hvilke elementer i det daglige samarbejde med en udenlandsk forhandler kan med fordel fortsat udføres digitalt og hvilke vil sandsynligvis gå tilbage og fortrinsvis blive analoge igen?
- Og kan sådanne beslutninger overhovedet generaliseres, eller vil det være forskelligt fra land til land?
-
13:30
Virksomhedsoplæg: Forhandlersamarbejde i udvikling hos Bramidan
Jørgen Lassen, Eksportchef, Bramidan- Hør Jørgen fortælle om, hvordan de hos Bramidan holder deres distributører motiverede til at ”se gult”.
- Bliv inspireret til at løfte kvaliteten af dine online præsentationer og materialer til forhandlere ved hjælp af et green screen-setup.
- Og bliv klogere på, hvilke værktøjer og initiativer de anvender i samarbejdet med internationale partnere.
-
14:00
Sparring rundt om bordene
-
14:30
Kaffepause
-
14:45
Virksomhedens internationale distributionsaftaler: Hvordan kommer du godt ud af et forhandlersamarbejde?
Tyge Rasmussen og Ethan Aaron Shippen, Kromann Reumert- Hvis du i sidste ende må sande at samarbejdet ikke fungerer, Hvordan kommer du ud af et samarbejde uden for mange juridiske konsekvenser? Det giver Kromann Reumert dig juridisk vejledning i.
-
16:15
Tid til spørgsmål og diskussion
-
16:30
Tak for i dag
*Vi forbeholder os retten til at ændre i programmet
Lyder kurset som noget for dig? Ring eller skriv til os, hvis du har spørgsmål.
-
Emma Matilde Petersen
Learning & Development Consultant+45 2788 6698 emp@danishexport.dk -
Sofie Lyder Andersen
Export Consultant & Head of AcademyOn maternity leave sla@danishexport.dk
Emma Matilde Petersen
Learning & Development Consultant
Du møder Emma, når du deltager på Academys aktiviteter. Her koordinerer hun seminarer og webinarer, for at klæde dig og dine kollegaer på til at erobre nye eksportmarkeder.
Hvis du har læst markedsrapporter og analyser fra Danish Export, så er det også Emma, der har stået bag. Hun har en uddannelse inden for International Business, og er derfor ekspert i at omdanne data og tal til brugbar fakta.

Sofie Lyder Andersen
Export Consultant & Head of Academy
Som ansvarlig for Danish Export – Academy sørger Sofie for, at du og dine kolleger bliver klædt på til at håndtere jeres eksport. Sofie kan også hjælpe dig med at udnytte dit medlemskab i foreningen optimalt og sætte dig i forbindelse med nye kontakter, som du kan sparre med om internationalt salg.
Sofie har boet halvandet år i Beijing, hvor hun blandt andet arbejdede i handelsafdelingen på den danske ambassade og tog sin kandidat på Sino-Danish Center. Hun taler kinesisk og har stor kulturforståelse og viden om, hvordan danske virksomheder skaber en international profil.
